Politechnika Warszawska na podium 2012 Université de Nantes Sailing Cup

W dniach 30.03.2012 – 01.04.2012 rozegrane zostały w Nantes we Francji zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w Match Racingu jako grade 3: 2012 Université de Nantes Sailing Cup. W imprezie wystartowało dwanaście załóg reprezentujących uniwersytety z sześciu krajów europejskich. Na liscie startoweł znalazły się również dwie polskie załogi: Team Henri Lloyd Racing reprezentujący Politechnikę Warszawską: Jakub Pawluk – sternik, Piotr Mazur, Agnieszka Marach, Dorota Kwiatek, oraz PG Racing reprezentujący Politechnikę Gdańską w składzie: Filip Pietrzak – sternik, Mateusz Błażejak, Patryk Richter, Dominik Buksak. Organizator dostarczył na potrzeby zawodów sześć łódek klasy J 22. Zawody rozegrano na rzecze Erbre na pónoc od Nantes.

 

Plan zawodów zakładał rozegranie pełnego round robin w dniach 30-31 marca. Pierwszego dnia, przy pięknej i słabowiatrowej pogodzie nasz zespół reprezentujący Politechnikę Warszawską rozegrał 5 meczy. Dzien zakończyliśmy z bilansem 3-2. Na prowadzeniu po pierwszym dniu znajdował się drugi polski zespół – PG Racing – z kompletem zwycięstw.

 

Drugiego dnia regat wiatr wiał z prędkością 10-12 węzłów. Rozegrane zostały pozostałe flighty do zakończenia pełnej round robin. Po 11 meczach zespół Poitechniki Warszawskiej z bilansem 6-5 uplasował się na miejscu czwartym, dającym awans do półfinału. Eliminacje zwyciężyła, z kompletem zwycięstw, załoga Filipa Pietrzaka, która wskazała nas jako swoich przeciwników w półfinale. Ze względu na sprawnie przeprowadzoną rundę eliminacyjną oraz wspaniałe warunki panujące na wodzie organizatorzy zdecydowali się rozegrać półfinały tego samego dnia. Przy rozwiewającym się wietrze ulegliśmy załodze Politechniki Gdańskiej w pierwszym meczu o centymetry! Drugi mecz półfinałowy to równie zacięta walka, i nasza wygrana. Ostatni mecz półfinału rozpoczął się dla załogi Jakuba Pawluka niemalże idealnie – kara wlepiona przeciwnikom na prestarcie oraz ich falstart. Pewne prowadzenie pozwalało spokojnie płynąć do mety, niestety na pierwszym kursie z wiatrem urwał nam się obciagacz bomu, a powstałe przy tym zawirowanie wiatru oplotło naszego spinakera wokół sztagu. Utracone prowadzenie staralismy się odzyskać aż do mety, ostatecznie przegraliśmy wyścig o kilkanaście metrów i cały półfinał 1-2. Tym samym do finału dostała się załoga Filipa Pietrzaka. Drugą parę półfinałową wygrała załoga Universite de Nantes, wygrywając 2-1 z załogą Universita di Trento.

 

Ostatni, a zarazem najbardziej wietrzny dzień zawodów rozpoczął się od walki o dalsze pozycje. Dopiero o godzinie 13:30 rozpoczął się mały finał z naszym udziałem. Załoga Politechniki Warszawskiej wygrała dwa mecze z Universita di Trento, uzyskując przewagę nad przeciwnikiem na pierwszym kursie na wiatr, i nie oddając go aż do mety. Tym samym zakończylismy zawody na 3 miejscu. Wielki sukces, zważywszy na mocno eksperymentalny skład załogi! Po małym finale rozegrany został finał zawodów, wygrany 2-1 przez załogę Politechniki Gdańskiej. Na drugim miejscu zawody zakończyła reprezentacja Universite de Nantes.

Pełne wyniki zawodów:

 1. Gdansk University of Technology – Polska
 2. Université de Nantes 3 – Francja
 3. Warsaw University of Technology - Polska
 4. Universita di Trento - Włochy
 5.  Dublin college University - Irlandia
 6. Université de La Rochelle - Francja
 7. Université de Nantes 1 - Francja
 8.  Université de Poitiers – Francja
 9. Université de Genève – Szwajcaria
 10. Université de Nantes 2 – Francja
 11. Aalto University - Finlandia
 12. Université de Rennes – Francia

Więcej informacji na temat zawodów na stronie:
http://www.univ-nantes.fr/coupevoile2012

 

Piotr Mazur

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*